• کد خبر: 7811
  • گروه خبری : خبر مهم
  • تاریخ انتشار : ۲۸ تیر ۱۳۹۸ ۱:۳۱

التهاب معکوس قیمت محصولات فولادی در بازار فولاد

به گزارش مرجع فولاد و متالورژی ، قیمت محصولات فولادی با تغییر قیمت کنسانتره سنگ آهن و همچنین گندله در هفته جاری در شرایط التهاب معکوس بازار قرار گرفت.

 قیمت پایه میلگرد در هفته اخیر ۱۱درصد بالاتر از متوسط بهای شمش فولادی در نظر گرفته شد که نغییرات قیمت گندله و کنسانتره شرایط متفاوت قیمت در بازار فولاد به وجود آورد. در روند تغییر قیمتی ضریب قیمت کنسانتره سنگ‌آهن با رشد نسبتا بالا از ۸/  ۱۳ درصد قیمت شمش فولاد خوزستان به  ۱۶ درصد افزایش یافت. ضریب گندله هم از ۵/ ۲۱ درصد قیمت شمش فولاد خوزستان به حداکثر ۵/ ۲۳درصد افزایش یافت.
مبنای تعیین قیمت شمش فولاد خوزستان، میانگین ۳ ماهه نرخ سبد فروش داخلی و صادراتی این شرکت در کدال است. این دو خبر یکی به بازار فولاد با محوریت میلگرد باز می‌گردد و دیگری باز هم بازار فولاد را به‌صورت غیرمستقیم دستخوش تغییر خواهد کرد و می‌توان این داده را یک سیگنال افزایشی در نظر گرفت. 
بازار تحت تاثیر قیمت ارز آزاد و قیمت دلار در سامانه نیما رهگیری خواهد شد که میزان عرضه بورس نیز بر شرایط قیمتی تاثیرگذار خواهد بود. دراوایل هفته گذشته  به‌صورت مستمر شاهد افزایش قیمت دلار نیمایی بودیم ولی در پایان هفته این نرخ هم وارد یک فاز کاهشی شد تا خود را با نوسان قیمت دلار آزاد هماهنگ کند. این درحالی است که احتمال تزریق بزرگ‌تری از سمت صادرکنندگان به این سامانه را باید جدی گرفت یعنی به دلار نیمایی هم نمی‌توان وابسته شد و بهتر است پتانسیل افت این نرخ را هم در نظر بگیریم. 
احتمال انجام تصمیمات و بخشنامه های اتخاذ شده توسط بورس الا وجود دراد که تاثیر این مساله بر قیمت ها در بازار فولاد چشمگیر نخواهد بود و تنها نتیجه آن  کاهش محسوس حجم معاملات مقاطع فولادی در بورس‌کالا خواهد بود. آینده درستی یا نادرستی این ادعا را ثابت خواهد کرد ولی کاهش حجم معاملات محصولات فولادی در بورس بیش از همه به زیان بورس‌کالا خواهد بود و در گام دوم کل بازار و حتی عرضه‌کنندگان در بورس‌کالا را تحت تاثیر قرار می‌دهد آن‌ هم در شرایطی که با این بخشنامه‌نویسی‌ها هزینه تولید در بخش فولاد خام افزایش می‌یابد. البته ممکن است فولادسازان بزرگ به سادگی قیمت‌های پایه بخشنامه‌ای را رها کنند، زیرا تولیدکنندگان برجسته اصلا نیازی به خرید شمش از بورس ندارند و محصولات خود را به‌صورت مستقیم از سنگ‌آهن تولید می‌کنند که قیمت تمام شده کمتری دارند ولی سرنوشت واحد های دیگر بویژه نورد نامعلوم است.

بر اساس گزارشات دنیای اقتصاد بهای برخی از مصنوعات فلزی در بازار فولاد (بازار آزاد)  به شرح ذیل است :
price steel market 1024x644 التهاب معکوس قیمت محصولات فولادی در بازار فولاد

 

  • اشتراک این خبر در :

اخبار مرتبط

نظرات کاربران

یک دیدگاه برای “التهاب معکوس قیمت محصولات فولادی در بازار فولاد”

  1. […] اقدامات حفاظتی کمیسیون اروپا بر محصولات فولادی در ماه می میلادی شروع شد که این اقدامات  در طول دوره […]

پاسخی بگذارید