احتمال صعود نماد شپنا و شبندر + نمودار

با توجه به تحلیل تکنیکال نماد شپنا و شبندر از هفته آینده به احتمال زیاد روند صعودی خواهند داشت.

نماد شپنا شبندر در قالب گروه فرآورده‌های نفتی یا همان پالایشی معروف، از ابتدای سال ۱۳۹۹ توانست به همراه گروه فلزات اساسی نقش اصلی رشد شاخص کل بورس را بر عهده گیرد. رشد اصلی این گروه به دلیل اخبار پیرامون عرضه صندوق سهام پالایشگاهی از سمت دولت بود(دارا دوم). بعد از رشد حدود ۲۹۰ درصدی در بازه زمانی دوماهه وارد فاز اصلاحی شدند.

این گام اصلاحی بسیار سریع بود؛ ولی توانست در فیبوی اصلاحی ۵۰ درصد از رشد قبلی و حمایت خط روند صعودی به مدار صعودی برگردد. اولین مقاومت برای شاخص این گروه حوالی ۷میلیون و ۵۴۰ هزار واحد است. به نظر می‌رسد در این نقطه با فشار عرضه روبه‌رو شود و به سمت خط روند صعودی و حمایت خود بازگردد در واقع حدودا ۱۰درصد اصلاح برای این گروه می‌توان متصور بود. در صورت عبور از مقاومت فعلی هدف بعدی سقف قبلی حوالی ۹ میلیون و ۸۸۸هزار و ۳۳۰ است.

شپنا: لیدر اصلی گروه پالایشگاهی بدون شک نماد شپنا است. این سهم به دلیل عرضه در صندوق دولتی دارا دوم و شایعه افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی در کانون توجه اهالی بازار قرار گرفت و رشد بسیار خوبی را در بازه زمانی دوماهه تجربه کرد. بعد از اصلاح عمیق تا تراز فیبوناچی ۵۰ درصد دوباره وارد گام صعودی تازه‌ای شد که به نظر می‌رسد به مانند رشد قبل توان صعود ندارد. در هر صورت هدف بعدی سهم سقف قبلی حوالی ۵۳۰۰ تومان و حد ضرر ۳۱۵۰ تومان است.

انتظار روند صعودی

شبندر: شبندر همانند شپنا با اصلاح عمیقی در طول دو هفته گذشته روبه‌رو شد. در حال حاضر با برگشت قیمتی وارد فاز صعودی شده است که به نظر می‌رسد نتواند به راحتی سقف قبلی خود را پس بگیرد. سقف قبلی و هدف میان مدت سهم ۶هزار و ۲۳۲ تومان است. حد ضرر برای این تحلیل نقطه برگشتی سهم؛ یعنی حوالی ۳۸۰۰ الی ۳۹۵۰ تومان خواهد بود
نمودار نماد شبندر :
.jpg - احتمال صعود نماد شپنا و شبندر + نمودار

روند کلی شاخص صنعت فرآورده‌های نفتی، صعودی برآورد می‌شود. به نظر می‌رسد اصلاح قیمتی که در مسیر صعودی این شاخص از حدود ۱۳روز کاری قبل و با برخورد به محدوده مقاومتی ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار واحد شروع شده بود با برخورد به حمایت ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد، به پایان رسیده و شاخص فرآورده‌های نفتی دوباره به روند صعودی خود بازگشته است، اما با وجود شکسته شدن خط روند نزولی کوتاه‌مدت، سرمایه‌گذاران هنوز نتوانسته‌اند به خوبی به این صنعت اعتماد کنند و نوسانات زیاد در سهم‌های مهم این شاخص گواه این مطلب است. سهام شپنا و شبندر به عنوان نمادهای ارزنده تر این صنعت نیز ا عدم اعتماد سرمایه گذارن در حال نوسان اند.

در چهار هفته گذشته شاخص فرآورده‌های نفتی با حدود ۲۳ درصد کاهش از محدوده ۹ میلیون و ۵۵۱ هزار واحد به محدوده ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد رسید. با توجه به حضور قیمت‌ها در منطقه اشباع فروش در هنگام برخورد به حمایت پر‌قدرت ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد، سناریوی محتمل برای شاخص فرآورده‌های نفتی پایان حرکت اصلاحی و برگشت به روند صعودی است که در این موج صعودی به دنبال باز پس گرفتن سقف قبلی یعنی محدوده ۱۰ میلیون واحد و پس از آن برای رسیدن به محدوده ۱۵ میلیون واحد تلاش خواهد کرد.

در مسیر رسیدن به سقف قبلی سه محدوده مقاومتی مهم وجود دارد که می‌توانند از افزایش بیشتر قیمت‌ها جلوگیری کنند، محدوده ۸ میلیون واحد، محدوده ۸ میلیون و ۶۳۰ هزار واحد و محدوده ۹ میلیون و ۲۳۰ هزار را می‌توان به‌عنوان محدوده مقاومتی کوتاه‌مدت این شاخص معرفی کرد.

در صورت شکسته شدن محدوده سقف قبلی به سمت بالا، امیدها برای افزایش بیشتر قیمت‌ها زیاد شده و دیگر محدوده ۱۵ میلیون واحد دور از دسترس نخواهد بود. در این مسیر محدوده‌های ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار واحد، ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد و ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار واحد، محدوده‌های مقاومتی قدرتمندی هستند و ممکن است مانع افزایش بیشتر قیمت‌ها شوند.

اگر چه روند نزولی کوتاه‌مدت نماد شپنا و شندر به سمت بالا شکسته شده است، اما شاخص مورد مطالعه در محدوده مهم ۷ میلیون و ۶۶۰ هزار واحد قرار دارد و هنوز اعتماد خریداران نه به این صنعت جلب شده و نه به کلیت بازار، بنابراین احتمال ادامه اصلاح قیمت‌ها و تبدیل این اصلاح به ریزش قیمتی نیز وجود دارد، اما حرکت در قالب این سناریو از احتمال کمتری برخوردار است. در صورتی که شاخص فرآورده‌های نفتی به حرکت اصلاحی خود ادامه دهد، به دنبال هدف در محدوده ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد است که محدوده ۷ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد ممکن است مانع کاهش بیشتر قیمت‌ها شوند.

بنابراین از این محدوده می‌توان به‌عنوان حمایتی پر قدرت یاد کرد. در صورت عبور از محدوده ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد به سمت پایین، این حرکت را نمی‌توان در قالب اصلاح قیمت‌ها توضیح داد و به نظر می‌رسد باید این سناریو را در قالب ریزش شاخص فرآورده‌های نفتی توضیح داد که البته وقوع این سناریو از احتمال بسیار کمی برخوردار است.شبندر scaled - احتمال صعود نماد شپنا و شبندر + نمودار

 
  • اشتراک این خبر در :

اخبار مرتبط

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید