افزایش ۲ میلیارد تنی ذخیره مس ایران

به گزارش مرجع فولاد ایران ، مدیرعامل شرکت مس ایران از افزایش ۲ میلیارد تنی ذخیره مس ایران در ۵ سال آینده خبر داد.


اردشیر سعد محمدی با بیان اینکه ذخیره مس ایران در شرایط خوبی است از افزایش ذخایر معدنی مس خالص به ۳۴٫۵ میلیون تن خبر داد.

ایارن از لحاظ ذخایر معدنی مس در رتبه هشتم دنیاست که شیلی با ذخایر ۱۷۰ میلیون تن در رتبه نخست قرار دارد. روند افزایش تقاضای سالیانه در دنیا برای مس هر سال به میزان ۲ درصد است. سرمایه گذاری شرکت های جهان اول و روی آوردن به خودروهای الکتریکی نیز از عوامل افزایش تقاضای مس است.

مدیر عامل شرکت ملی مس ایران بیان کرد متاسفانه در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ از فرصت افزایش تولید و توسعه در صنعت مس کشور استفاده نشد اما با توجه به روند افزایش تقاضای جهانی ۲٫۵ میلیون تن باید با قدرت طرح های توسعه ای انجام شود.

استفاده نکردیم گفت: با توجه به افزایش  ۲،۵ میلیون تنی تقاضای جهانی مس بهره‌برداری از طرح‌های توسعه برای در اختیار گرفتن بخشی از این تقاضا باید با قدرت پیگیری شود. هزینه سرمایه‌گذاری‌های توسعه‌ای شرکت ملی مس ایران یک‌میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورو بعلاوه ۱۳ هزار میلیارد تومان است که با بهره‌برداری کامل آنها در سال ۱۴۰۲ شاهد تولید بیش از ۴۶۵ هزار تن مس کاتدی خواهیم بود.

مهمترین طرح های توسعه ای شرکت ملی مس ایران بهره‌برداری از معادن مس درآلو، دره‌زار، میدوک ۲ و احداث فاز ۳ تغلیظ سونگون است. برای ۵ سال آینده ۵۵۰میلیارد تومان برای اکتشاف اختصاص می‌دهیم و ۲ میلیارد تن به ذخایر مس با عیار ۰.۴درصد اضافه می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت مس ایران بیان کرد: با اکتشافات بیان کرد با انجام اکتشاف در سه معدن سونگون، سرچشمه و میدوک توانستیم ذخایر را به بیش از ۵ میلیارد تن برسانیم و در کل محدوده ها ذخایر شرکت مس به  ۷ میلیارد و ۲۱ میلیون تن افزایش یافته است.

در شهریور سال جاری رکورد تولید کاتد به بالاترین میزان از زمان تاسیس این شرکت رسید که در شش ماه نخست با تولید ۱۳۲ هزار کاتد بیش از ۲۶ درصد برنامه شرکت جلوتر بودیم.

مدیرعامل شرکت مس با اشاره به عملکرد درخشان فروش در شش‌ماهه نخست سال جاری گفت: در این بازه زمانی به فروش بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان  رسیدیم که معادل درآمد کل سال گذشته شرکت مس بود.

  • اشتراک این خبر در :

اخبار مرتبط

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید