تلاش روسیه در حذف دلار در جهت تقویت ارزهای ملی

به گزارش مرجع فولاد ایران، وزیر تجارت روسیه به منظور حذف دلار از اعضای اتحاد تجاری بریکس خواسته است که حجم معاملات ارزی ملی را در جهت کاهش وابستگی به سیاست های واشنگتن بیشتر نمایند. دنیس مانتورف روز دوشنبه راه های تقویت سیستم های غیر دلاری را در مکالمه تلفنی با وزیران تجاری بریکس پیشنهاد داد. به گفته مانتوروف، تجارت با ارزهای ملی عنصر اصلی همکاری اتحاد پنج کشور است که شامل برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی می باشد.
وی گفت: “استفاده منطقی و متعادل از این ابزار به افزایش ثبات اقتصاد کشورهای ما و کاهش وابستگی به سیاست های ایالات متحده کمک خواهد کرد.”
مانتوروف از وزرای همسایه خواست تا از بانک توسعه جدید بریکس فعالانه تر استفاده کنند، که به طور ویژه برای این اهداف ایجاد شده است.
به گزارش مرجع فولاد ایران، تولید ناخالص داخلی اسمی این پنج کشور ۲۱ تریلیون دلار است و بیش از ۴۰ درصد از جمعیت جهان را تشکیل می دهند. بانک بریکس با سرمایه اولیه ۱۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ تأسیس شد و یک سال بعد به طور رسمی برای تجارت باز شد. هدف آن جمع آوری منابع برای زیرساخت ها و پروژه های توسعه پایدار در اقتصادهای نوظهور است. این بانک مستقر در شانگهای، یک دفتر در ژوهانسبورگ دارد و در نظر دارد مراکز بیشتری را در مسکو و همچنین سایر شهرهای روسیه افتتاح کند.

  • اشتراک این خبر در :

اخبار مرتبط

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید