قیمت سنگ آهن در بازار جهانی در اوج

قیمت سنگ آهن در بازار  جهانی در اوج شش سال اخیر است.

روز گذشته قیمت سنگ آهن در بازار جهانی به اوج شش و سال و نیم اخیر رسید که در نتیجه آمار رونق ساخت و ساز و خرید بیشتر چینی ها بود. شاخص قیمت متال بولتن برای سنگ آهن ۶۲ درصد وارداتی به چین ۱۳۰٫۱۷ دلار هر تن ثبت شد که ۱٫۴ دلار نسبت به جمعه اخیر رشد داشت. شاخص قیمت پلاتس نیز ۱۳۰٫۵ دلار هر تن خشک سی اف آر ثبت شد که ۱٫۴۵ دلار نسبت به جمعه رشد داشت.
به گزارش مرجع فولاد ایران، این سطح قیمت از ژانویه سال ۲۰۱۴ تاکنون بالاترین قیمت بوده و میزان رشد قیمت سنگ آهن به عنوان ماده اولیه صنعت فولادسازی در سال ۲۰۲۰ را به ۴۱ درصد رسانده است.
انتظار می رود برای سال های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ هدف رشد اقتصادی چین معادل ۵٫۵ درصد باشد. در حالی که این رقم مورد نظر رشد اقتصادی از هدف برنامه ۵ ساله ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ که ۶٫۵ درصد جی دی پی بود پایین تر است، اما اندازه فعلی اقتصاد چین نشانگر آن است که هر ساله بیش از ۷۵۰ میلیارد دلار به جی دی پی آن افزوده شده است. این میزان رشد اقتصادی چین معادل کل توسعه اقتصادی عربستان، سوییس یا آرژانتین در یک سال است. به گزاش مرجع فولاد، عمده فعالیت اقتصادی چین مربوط به صنایع وابسته به فولاد از جمله زیرساخت های داخلی، بخش مسکن و حمل و نقل است.
یکی از شاخص های فعالیت ساختمانی در چین نشانگر آن است که در ۸ ماهه نخست سال جاری رشد چشمگیر ۵۱٫۳ درصدی داشته به ۲۱ هزار واحد رسیده است. همچنین پیش بینی های رشد تقاضای فولاد از منفی یک درصد قبلی به ۱ تا ۲ درصد رشد رسیده است.
تحلیلگران موسسه سیتی معتقدند قیمت سنگ آهن از اوج فعلی خود پایین می آید ولی تا پایان سال بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ دلار می ماند. در حالی که برآورد های قبلی میانگین ۹۰ دلاری و در خوش بینانه ترین حالت ۱۱۰ دلار را برای سال ۲۰۲۱ اعلام کرده بودند.
یکی دیگر از فاکتورهای رشد فعالیت اقتصادی در چینی که بیش از نیمی از تولید فولاد دنیا و ۷۰ درصد واردات سنگ آهن جهان را در دست دارد مربوط به ساخت و سازهای بخش تولید آن است که در آگوست رشد خوبی داشته است. این رشد هم بیشتر از انتظار کارشناسان بوده چون آگوست ماهی است که معمولا تولیدات صنعتی کمتر می شود. شاخص پی ام آی صنایع تولیدی چین در آگوست از ۵۲٫۸ واحد جولای به ۵۳٫۱ واحد رسید. در کل رقمی بالای ۵۰ واحد نشانگر توسعه است و آمار آگوست از ژانویه ۲۰۱۱ تاکنون بی سابقه بوده است.

  • اشتراک این خبر در :

اخبار مرتبط

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید