مبنای قیمت پایه ورق گرم در بورس کالا؟؟

گزارش مرجع فولاد ایران بنا به درخواست فعالان صنعت درباره دلایل قیمت‌های عجیب ورق گرم در بورس کالا تحت تاثیر تصمیم شورای رقابت

گزارش مرجع فولاد ایران ، قیمت پایه ورق گرم در بورس کالا به صورت عجیب و غریب تغییر کرد. از این رو بنا به درخواست فعالان صنعت فولاد پیگیری قیمت ها در بورس کالا انجام شد تا معلوم شود تعیین قیمت ها بر چه اساسی است؟ پس از این که اطلاعیه عرضه ورق برای امروز روی سایت بورس کالا قرار گرفت و سه گانه‌ای برای قیمت پایه انواع ورق گرم ایجاد شد و بخصوص قیمت ورق گرم B فولاد مبارکه و مجتمع فولاد گیلان با رشدی ۱۶٫۱ درصدی نسبت به دو هفته پیش با رقم ۱۶ هزار و ۴۰ تومان اعلام شد،

با توجه به منابع اطلاعتی آکادمی مرجع فولاد و متالورژی ایران ، با توصیه رسیده از مجلس و به دنبال مصوبه شورای رقابت وبورس کالا در نظر دارد قیمت‌گذاری دستوری محصولات فولادی را کنار بگذارد و نرخ‌ها به‌جای شیوه‌نامه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مطابق آنچه شورای رقابت تعیین کرده است، در نظر بگیرد.

پیشنهاد شورای رقابت این بوده است که برای تعیین قیمت‌ پایه ورق گرم در بورس کالا به جای ۸۰ درصد نرخ‌های صادراتی ورق گرم منطقه CIS، براساس ضریب ۱۰۰ درصد میانگین قیمت فوب بنادر چین و منطقه CIS فوب دریای سیاه ضربدر نرخ دلار نیمایی در نظر گرفته شود.

از طرفی با توجه به اینکه قیمت پایه ورق گرم براساس پیشنهاد شورای رقابت و نه تولیدکنندگان ورق تعیین شده و این پیشنهاد را نیز بورس کالا پذیرفته است.

در هر صورت به نظر می‌رسد با این تفاسیر به طور عملی شیوه‌نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد حداقل برای تعیین قیمت انواع ورق فولادی در بورس کالا به بایگانی سپرده شده است و احتمال دارد به‌زودی این مساله برای سایر محصولات از جمله شمش و میلگرد نیز اتفاق بیفتد.

همچنین رصد آنلاین تابلوی معاملات بورس کالا حاکی از آن است که با وجود برخی گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال کاهش قیمت پایه محصولات فولادی در بورس کالا، این مساله اتفاق نیفتاده و تمام قیمت ورق‌ گرم از جمله ورق گرم B فولاد مبارکه و مجتمع فولاد گیلان براساس همان نرخ‌های بالای موجود در اطلاعیه عرضه به بورس آمده است.

  • اشتراک این خبر در :

اخبار مرتبط

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید