عوامل موثر بر بازار فولاد جهان تا سال ۲۰۲۰

به گزارش مرجع فولاد و متالورژی ، بازار فولاد جهان در ماه های آتی تحت تاثیر پنج موضوع بسیار مهم است که وضعیت فولاد در دنیا را مشخص می کنند. مهمترین این موضوعات توافق تجاری امریکا و چین است.

نخستین عامل بازار فولاد توافق‌های تجاری بین آمریکا و چین است که این گفت‌وگوها بار دیگر با خوش‌بینی بیشتر آغاز شده است.
عامل دوم برطرف شدن چالش‌های مربوط به سنگ‌آهن به عنوان یکی از مهمترین ارکان زنجیره تامین فولاد است و شرکت های عرضه کننده سن آهن با کاهش میزان عرضه خود باعث گردیدند قیمت سنگ آهن به طور سرسام آور افزایش یابد.
موضوع سوم تغییرات جهانی بوجود آمده در قیمت نفت است. همچنین آینده این مساله اثرگذار بر قیمت تمام‌شده و حاشیه سود محصولات فولادی نامشخص است.
عامل چهارم سیاست‌های دولت چین در میزن تولید فولاد است. تولید فولاد چین به عنوان پایه بسیار محکمی در حفظ ثبات اقتصادی و تقویت زیرساخت‌های اقتصادی است.

موضوع پنجم به کشورهای موثر و بازیگر فولاد و تحولات اقتصادی آنها ست از قبیل ترکی، ایران و …، زیرا میزان عرضه فولاد و تقاضای جهانی فولاد با تغییرات قیمتی مشخص می شود.

به گزارش آی اس ام از بلومبرگ ، شرکت های بزرگ فولادی دنیا در تلاشند تا بفهمند با توجه به عواملی که اکنون صنعت فولاد را تهدید یا تقویت می‌کند چه آینده‌ای در انتظار این صنعت است؟‌ بیش از نیمی از تولید جهانی فولاد در آسیا صورت میگیرد از این رو بسیار واضح است که تعیین‌کننده اصلی مسیر آتیصنعت فولاد کشورهای آسیایی هستند . یکی از دغدغه های بوجود آمده در این شرایط هجوم دلالان و سوداگران به معاملات آهن و فولاد است که این موضوع در سراسر دنیا وجود دارد. در نگاه کلی تر و ساده تر آنچه باعث نگرانی بازار جهانی فولاد است هدایت بازار فولاد به سمت قیمت‌های غیرواقعی و ایجاد فضای غیرواقعی در بازار فولاد در نبود تقاضا است.

درحال‌حاضر هزینه تمام‌شده برای فولاد بسیار بالا رفته است. هم قیمت نفت افزایشی شده و هم مواد اولیه و این مساله تقاضا را در مقایسه با سال قبل کاهشی کرده است اما شرایطی را ایجاد کرده که دلالان بتوانند روی رشد آتی قیمت مانور بدهند و این موضوع تهدیدکننده بازار فولاد است. شرکت‌های چینی اکنون خواستار حفظ نظم در عرضه سنگ‌آهن در بازارهای جهانی هستند زیرا تحت فشار عرضه بازار مذکور رکورد ۵ ساله را شکسته است. تنها در یک سال اخیر قیمت سنگ‌آهن ۹۲ درصد رشد کرده اما فولاد تقریبا بدون تغییر مانده است.

این به آن معنا است که صنعت فولاد متحمل فشارهای زیادی است و قیمت نتوانسته خود را متعادل کند. نکته دوم تقاضای پایین برای فولاد است. وجود تقاضا می‌توانست سطح قیمت‌ها را متعادل سازد اما حالا این‌طور نیست. سیگنال سوم خطر کاهش تولید در نتیجه روند فعلی است، چراکه هم بازار سهام محصولات فولادی و هم بازارهای کالایی تحت‌الشعاع این علائم قرار دارند. انجمن فولاد و آهن چین نیز اخیرا از این مساله ابراز نگرانی کرده و خواستار قیمت‌های منطقی برای سنگ‌آهن شده و اعلام کرده است ادامه این روند برای صنعت فولاد جهان می‌تواند خطرناک باشد. فاجعه سد باطله‌برداری در برزیل از یکسو و بدی آب و هوا و محدودیت حمل‌ونقل در استرالیا دو عاملی هستند که در ماه‌های اخیر بازار سنگ‌آهن را از مرز ۱۲۰ دلاری عبور داده‌اند.

هنوز هم با آنکه عقب‌نشینی این بازار را از قیمت ۱۳۰ دلاری هفته گذشته شاهد هستیم، واقعا تضمینی وجود ندارد که بازار به ۱۰۰ دلار یا کمتر از آن تا پایان سال برسد و این مساله انجمن فولاد و آهن چین را بیش از همیشه نگران کرده است. دیروز سنگ‌آهن در لحظه تنظیم این گزارش ۱۲۲ دلار بود. این انجمن می‌گوید قیمت سنگ‌آهن باعث شده خریداران فولاد دست از خرید بکشند اما نمی‌شود به همان نسبت تولید را متوقف کرد زیرا آثار چشمگیری بر اقتصاد کشورهای تولیدکننده بر جای گذاشته و رشد اقتصادیرا در میان‌مدت محدود می‌کند. با این حال اگر تا پایان سال قیمت سنگ‌آهن کاهش نیابد تولید فولاد کاهش خواهد یافت.

قیمت نفت هم روند مشابهی را پشت‌سر می‌گذارد. البته با یک تفاوت جدی و آن افت و خیز در این بازار در قیاس با سنگ‌آهن است. قیمت نفت در یک ماه گذشته برای نفت برنت رشد ۶ درصدی را نشان می‌دهد اما روند سالانه آن کاهشی است. این به آن معنا است که نفت در دوره‌هایی باعث رشد هزینه‌های تولید و در دوره‌هایی نیز باعث کاهش نسبی قیمت شده است اما نباید فراموش کرد که امروزه استفاده از سوخت‌های جایگزین اثر این حامل انرژی را تعدیل کرده اما سنگ‌آهن هنوز حرف مهمی در صنعت فولاد می‌زند. رویترز در این رابطه به چشم‌انداز رشد اقتصادی چین اشاره کرده و واردات نفت این کشور را در ماه‌های اخیر مورد تردید قرار داده و آن را موقتی خوانده است.

 بنا بر گزارش رویترز نشانه‌ها حاکی از کندی رشد اقتصادی چین است، درحالی‌که از ابتدای امسال تاکنون ذخیره‌سازی نفت در سطح بالایی انجام گرفته است اما اگر قیمت نفت خیلی گران شود ممکن است روند مذکور اواخر سال ۲۰۱۹ افت کند. این مساله نشان می‌دهد بازار فولاد کمتر از سنگ‌آهن روی اثرات نفت حساب باز می‌کند با این حال نمی‌توان اهمیت آن را نادیده گرفت.  با این اوصاف بازار نشان داد توان و تحمل قیمت ۱۳۰ دلار یا بالاتر از آن را ندارد به عبارتی آزمون قیمتی برای سنگ‌آهن در هفته پیش به پایان رسید و نشان داد رقم ۱۲۰ دلار احتمالا فعلا رقمی است که بازار می‌تواند تحمل کند.

در این بین دیروز معاون نخست‌وزیر چین و نماینده تجاری و همچنین وزیر امور خزانه‌داری آمریکا در گفت‌وگوی تلفنی به مبادله دیدگاه‌های خود در مسائل اقتصادی و تجاری در چارچوب موافقت‌نامه روسای جمهوری دو کشور در دیدار حاشیه اجلاس سران گروه ۲۰ در ژاپن پرداختند. آن‌‌طور که شینهوا، خبرگزاری رسمی چین روز چهارشنبه گزارش کرده است دو طرف در مکالمه جدید خود به توافق رسیده‌اند که دور تازه‌ای از مذاکرات را پیرو توافق‌نامه ترامپ و شی در ژاپن به‌زودی برگزار کنند. به این ترتیب انتظار می‌رود بار دیگر موضوع کاهش تنش‌ها در روابط تجاری این دو کشور بازارها را متعادل سازد. البته ناگفته پیداست که با توجه به دور قبلی گفت‌وگوها بین واشنگتن و پکن که آمریکا زیر آن زد اطمینان بازار کاهش یافته و تا نتایج نهایی این گفت‌وگوها نمی‌توان انتظار داشت چه سنگ‌آهن و چه فلزاتی مثل فولاد در برابر این تصمیمات از خود انعطاف نشان دهند.

حمزه بهادیوند چگینی

  • اشتراک این خبر در :

اخبار مرتبط

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید