درخواست اصلاح سیاست بازار فولاد در نامه واحدهای ذوب فولاد به جهانگیری

به گزارش مرجع فولاد ایران ، واحد های ذوب فولاد بخش خصوصی با ارسال نامه ای به دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور خواستار اصلاح سیاست‌های تنظیم بازار فولاد با رویکرد توسعه صادرات فولاد و تناسب عادلانه قیمتی در زنجیره فولاد شدند

در این نامه واحدهای ذوب فولاد بخش خصوصی سه مساله مهم در خصوص بازار فولاد ایران از معاونت ریاست جمهوری درخواست کرده اند:

  • حذف الزام عرضه در بورس کالا به عنوان پیش شرط صادرات
  • برقراری تناسب عادلانه قیمت در زنجیره فولاد به ویژه در خصوص شمش فولادی و آهن اسفنجی
  • اصلاح فوری سیاست های تنظیم بازار داخلی فولاد

در این طومار با اشاره به بالا رفتن قیمت مواد اولیه و افزایش هزینه های تولید ذوبی‌ها در خصوص تعطیلی و تعدیل نیرو در خصوص ادامه یافتن سرکوب قیمتی و محدودیت های صادرات فولاد هشدار داده شده است.

در بخشی از این نامه آمده است : (( به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه (قراضه و آهن اسفنجی) و افزایش هزینه های تولید از یک سو و سرکوب قیمتی شمش فولادی از سوی دیگر و همچنین اعمال سیاست‌های محدود سازی صادرات فولاد از سوی وزارت صمت ، به تدریج در حال گذر از نقطه سر به سر مالی و ورود به منطقه زیان می‌باشیم که چنانچه این موانع برطرف نگردد، به ناچار مجبور به کاهش تولید و تعدیل نیروی کار و در نهایت تعطیلی خواهیم بود.))

درخواست اول این واحدها در خصوص صادرات فولاد حاکی از آن است که کارخانه های ذوب فولادی با توجه به تولید فولاد به میزان ۲۵ میلیون تن در سال گذشته ، از لزوم صادرات ۱۰ میلیون تن شمش فولاد و اسلب سخن گفته اند و خطاب به معاون اول رییس جمهور خواستار حذف محدودیت‌های صادرات فولاد که الزام عرضه در بورس کالا به عنوان پیش شرط صادرات می باشد، گردیدند.

در بخش دوم ذوبی ها خواستارایجاد تناسب قیمتی در زنجیره فولاد شدند. در متن این نامه آمده است :((  در شرایطی که در هفته های اخیر قیمت شمش و میلگرد فولادی کاهشی بوده است، قیمت مواد اولیه تولید فولاد اعم از قراضه و آهن اسفنجی بیش از ۱۰ درصد طی ۱۰ روز افزایش یافته است! در این خصوص حتی بخشنامه معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر نسبت ۵۰ درصدی شمش فولاد خوزستان به عنوان حداکثر قیمت آهن اسفنجی رعایت نشده و اعتراضات وارده نیز به جایی نرسیده است. بدیهی است حل مشکلات بهای تمام شده تولید آهن اسفنجی می بایست در حلقه های قبلی زنجیره فولاد مرتفع گردد نه اینکه به حلقه بعد تحمیل گردد!))

در این نامه نتایج سیاست‌های غلط تنظیم بازار فولاد ایران شامل افزایش ۵۰ درصدی هزینه های حمل و نقل و افزایش هزینه مستقیم تولید فولاد به میزان ۳۰ درصد در سال ۹۸ است که باعث افزایش بهای تمام شده فولاد شده است. با این وجود با سیاست اعمالی سرکوب قیمتی شمش فولادی به واسطه قیمت‌های دستوری با تفاوت ۴۰ درصدی نرخ بورس کالا نسبت به نرخ‌های جهانی، به زودی کشور را با بحران فولاد مواجه خواهد ساخت.

 

zob letter jahngiri - درخواست اصلاح سیاست بازار فولاد در نامه واحدهای ذوب فولاد به جهانگیری

  • اشتراک این خبر در :

اخبار مرتبط

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید