گزارش آی اس ام از بازار فولاد ایران


گزارش آی اس ام از آخرین وضعیت بازار فولاد ایران و میزان کاهش صادرات فولاد ایران به بازار جهانی با توجه به مشکلات بوجود آمده ناشی از تحریم صنعت فولاد ایران.

Mohammad Moodi ISM - گزارش آی اس ام از بازار فولاد ایران

به گفته مهندس محمد مودی ، با توجه به شرایط بازار جهانی فولاد ، بازرگانان و فولادسازان ایرانی با آغاز سال جدید، انتظار افزایش صادرات فولاد را دارند. همزمان با شروع سال نوی ایرانی‌ها از تاریخ ۲۱ مارس، انتظار میرود حجم صادرات فولاد ایران نیز افزایش پیدا کند. با توجه به شرایط قیمتی در بازار فولاد ایران ، عواملی چون ارزانی و افزایش تولید زمینه ساز افزایش صادرات فولاد ایران می شود.

مودی خاطر نشان کرد در حال حاضر، فولاد ایران ارزانترین فولاد دنیاست و تنها چین توانایی رقابت با قیمت فولاد ایران را دارد. در صورتی که در سال جدید از مشکلات مربوط به تحریم ها و نقل و انتقال مالی کمتر گردد، شرایط بسیار مناسبی برای صادرات فولاد ایران فراهم خواهد شد.

متاسفانه دولت ایالات متحده درآگوست سال ۲۰۱۸ میلادی تحریم های ظالمانه و یکجانبه‌ای را در خصوص تجارت بین‌المللی با ایران تعریف نموده و بطور موقت اعمال نموده است.
محمد مودی با بیان اینکه میانگین قیمت شمش فولاد صادراتی ایران در سه‌ماهه نخست سال ۲۰۱۹ (تا ۲۷ مارس)؛ ۳۸۴.۷۳ دلاردر هر تن فوب بوده است که متسافانه با مقایسه قیمت شمش فولادی صادراتی از آغاز سال جدید میلادی با سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۸ ، شمش فولادی صادراتی کاهش قیمت ۱۲۴.۶۳ دلاری را تجربه نموده است.
قیمت شمش فولادی در بازار CIS نیز شرایط مشابهی دارد. میانگین قیمت هر تن شمش فولادی صادراتی منطقه CIS در سه ماهه ابتدایی، از ژانویه تا مارس (۲۰ مارس) ۲۰۱۹ حدود ۴۳۵.۲۵ دلار فوب دریای سیاه بود.
این رقم کاهش ۸۴.۲۸ دلار به ازای هر تن، نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته با نرخ میانگین ۵۱۹.۵۳ دلار/تن فوب را نشان میدهد.
با بررسی قیمت ها موجود در آرشیو فست مارکت، میانیگن نرخ بازار داخلی و شمالی چین در سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۹ بطور میانگین ۳،۴۳۹ یوان ( ۵۱۱ دلار) به ازای هر تن بود که نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته، کاهش ۱۵۳ یوان/تن از ۳،۵۹۲ یوان/تن را نشان میدهد.

فولاد سازان چینی نرخ پیشنهادی شمش فولادی تولیدی خود را به پشتوانه افزایش تقاضای محصولات طویل فولادی در بازار داخلی، بالا نگه داشتند. با مقایسه کاهش قیمت ها در بازار فولاد چین، حوزه CIS و بازار فولاد ایران کاملا مشهود است که ریزش قیمت ها در ایران به نسبت CIS و چین بیشتر بوده است که دلیل اصلی عبارت اند از:

  • اعمال تحریم های ایالات متحده بر صنعت فولاد ایران
  • مشکلات بوجود آمده بر اثر تحریم در سیستم بانکی
  • تحریم شبکه تجاری و کشتیرانی ایران

نابسمانی های بازار ارز نتیجه ای جز کاهش ارزش پول داخلی ایران در مقایسه با دلار آمریکا نداشته است که این امر باعث کاهش قیمت محصولات فولادی صادراتی ایران گردید. در تاریخ ۲۸ مارس سال جاری، در بازار غیر رسمی و آزاد ایران، هر دلار آمریکا معادل با ۱۳،۵۵۰ تومان ایران معامله شد؛ که در مقایسه با سال گذشته در زمان مشابه، این رقم ۴،۷۶۸ تومان بود.

در ۲۸ مارس امسال، ۱ دلار آمریکا [دلار نیمایی] را معادل با ۴۲،۱۳۰ ریال نرخ رسمی پول ایران اعلام کرد، سال گذشته همین روز، این رقم معادل با ۳۷،۸۰۴ ریال گزارش شده بود.
مدیر آی اس ام خاطر نشان کرد، با توجه به شرایط فعلی و سیاست های نادرست حاکم بر بازار؛ فولادسازان ایرانی ناچار به کاهش قیمت محصولات فولادی صادراتی شده اند. علت کاهش قیمت محصولات فولادی برای مشتریان خارجی ، به منظور جبران شرایط بوجود آمده متاثر از تحریم هاست تا قیمت محصولات فولادی ایرانی به قدری برای مشتریان خارجی جذابیت داشته باشد تا ریسک و مشکلات متاثر از تحریم ها از قبیل مسائل مرتبط با حوزه‌های مالی و حمل و نقل؛ را بپذیرند.
مهندس مودی افزود با اینحال، علیرغم پیشنهاد قیمتهای جذاب‌تر؛ مشکلات به وجود آمده در خصوص تجارت با ایران موجب شده تا بسیاری از مشتریان حجم صادرات از ایران را کاهش دهند .
مهمترین مشتریان شمش فولادی ایران در بازار صادراتی کشورهای امارات متحده عربی و عمان هستند. این کشور های عربی به عنوان مهمترین خریدارن شمش فولادی ایران می باشند که اکنون به واسطه مشکلات به وجود آمده در حوزه حمل و نقل و غیره، از معامله با تامین کنندگان ایران فاصله گرفته اند. مطابق با آخرین گزارش انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران؛ در ۱۰ ماهه ابتدایی سال [۱۳۹۷] ایرانی ها؛ از ۲۱ مارس سال گذشته تا ۲۰ ژانویه ۲۰۱۹، ایران ۶.۳۶ میلیون تن از محصولات فولادی خود را صادر نمود، که این رقم کاهش ۲.۸۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته را نشان میدهد.
محصولات فولادی نیمه ساخته شده بیش از ۶۲.۳۷ درصد از کل صادرات فولادی ایران را تشکیل می دهند که حدودا معادل با ۳.۹۷ میلیون تن بوده و نسبت به سال گذشته کاهش ۲۶ درصدی را نشان میدهد. مجموع صادرات بیلت فولادی و بلوم معادل با ۲.۵۱ میلیون تن در طول ۱۰ ماهه ابتدایی سال بوده که کاهش ۱۵ درصدی نسبت به سال گذشته در همین بازه زمانی را نشان میدهد.گزارشگر فولاد/متال بولتن

  • اشتراک این خبر در :

اخبار مرتبط

نظرات کاربران

3 دیدگاه برای “گزارش آی اس ام از بازار فولاد ایران”

  1. […] گزارش آی اس ام ، از نشست فولادسازان چینی ، شرکت‌های فولادی که در […]

  2. […] بررسی آی اس ام از فولاد مبارکه، سبا، ذوب آهن، فولاد آذربایجان، […]

  3. […] اساس گزارش مرجع فولاد ایران ، با توجه به کاهش قیمت ها شاخص قیمت کنسانتره ۶۶ درصد […]

پاسخی بگذارید