گزارش بازار فولاد جهان هفته ۲۹

به گزارش مرجع فولاد و متالورژی از فولاد ایران بازار فولاد جهان هفته ۲۹ در شرایط نسبتا آرامی قرار داشت .

سنگ آهن 

هفته گذشته قمیت سنگ آهن وارداتی در چین نوساناتی داشت و نهایتا پایان هفته سنگ آهن عیار ۶۲ درصد استرالیا کمتر از دو دلار نسبت به هفته قبل بالاتر بوده ۱۲۱٫۲۵ دلار هر تن CFR چین ثبت شد.

در واقع شرایط عرضه تغییری نکرده و هنوز نگرانی هایی در مورد عرضه سنگ آهن خلوص متوسط استرالیا در دراز مدت وجود دارد. ولی انتظار می رود آمار اقتصادی مثبت ماه ژوئن به بازار فولاد چین رونق بیشتری بدهد و تقاضا بهبود یابد.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران بنا بر گزارش یومتال، جدیدترین قیمت برای سنگ آهن مگنتیت عیار ۶۱ درصد از۷۲٫۷دلار به ۶۹٫۸ دلار هر تن FOB  کاهش یافت و سنگ آهن هماتیت صادراتی عیار  ۶۱ درصد ایران نیز  از ۷۰٫۱ دلار  به ۶۷٫۲ دلار هر تن FOB کاهش داشت.

قراضه آهن

قیمت قراضه وارداتی سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ در ترکیه هفته نسبتا آرام و باثباتی داشت و ۲۹۴ دلار هر تن CFR ثبت شد. در حالی که پیشنهاد ها تا ۳۰۰ دلار شنیده شده قیمت درخواستی خریداران کمتر از ۲۹۵ دلار هر تن CFR بود. خریداران ترک به قراضه نیاز دارند ولی رکود بازار فولادشان موجب شده فعلا عقب بنشینند.

در خاور دور، کره جنوبی هفته گذشته قراضه آ۳ روسیه را در ۲۸۷ دلار هر تن CFR خریداری کرد که نسبت به معاملات ماه قبل ۷ تا ۸ دلار پایین تر بود.

قراضه صادراتی ژاپن هم سه ماه اخیر نزولی بوده قیمت درخواستی کره ای ها برای قراضه سنگین کلاس ۲ ژاپن ۲۵۱ دلار هر تن FOB ثبت شد.

شمش فولاد

هفته گذشته میلادی، شمش فولاد صادراتی چین در ثبات و ۴۸۵ دلار هر تن فوب بود. در بازار داخلی چین نیز قیمت شمش فولاد ۵۲۹ تا ۵۳۰ دلار هر تن درب کارخانه شنیده شد که نسبتا مشابه هفته قبل بود.

شمش فولاد صادراتی سی آی اس نیز تا ۲٫۵ دلار افت هفتگی داشته ۴۲۰ دلار هر تن فوب شنیده شد. در ترکیه شمش فولادCIS  ۴۳۵ دلار هر تن سی اف آر معادل ۴۲۰ دلار هر تن FOB  بود و ظاهرا تخفیف بیشتر نیز داده می شد. ولی بازار ترکیه آماده پذیرش قیمت بالاتر از ۴۲۰ دلار هر تن سی اف آر نیست.

در بازار خاور دور شمش فولاد CIS 460 دلار هر تن سی اف آر معادل ۴۴۰ دلار هر تن فوب و مشابه یک هفته قبل بود. البته قیمت درخواستی خریداران ۴۴۵ تا ۴۵۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.

در کل شمش فولاد صادراتی CIS فعلا قدرت رقابت چندانی در بازارهای خریدار ندارد.

 

شمش فولاد در بازار ایران 

هفته گذشته روند نزولی قیمت شمش فولادی ادامه یافت. روز شنبه که قیمت میانگین ۳۷۰۵۰ ریال بود تا آخر هفته به ۳۶۲۵۰ ریال رسید. تنها روز یکشنبه بازار شاهد یک حرکت افزایشی بود که میانگین قیمت را به ۳۷۶۵۰ ریال بالا برد علت آنهم عرضه شمش فولاد خوزستان با اعتبار اسنادی بود. درخواست بیش از ۱۲۰ هزار تن شمش فولاد خوزستان نشان دهنده مشکل تامین نقدینگی در بازار است چرا که در هفته های قبل که عرضه ها فقط بصورت نقدی بود تقاضا به ۷۰ هزار تن هم نمی رسید. این مساله ایست که شرکت بورس کالا باید به آن توجه کند اگر فروشندگان شمش فولادی امکان فروش مدت دار را فراهم کنند تولید از بی رمقی فعلی برای چند ماهی خلاص می شود.

در بورس هم روند قیمت نزولی بود. قیمت فروش روز شنبه ارفع ۳۴۸۲۴ ریال پایه بود ولی روز چهارشنبه شمش فولاد چادرملو در ۳۴۳۲۵ ریال پایه به فروش رسید. در هفته گذشته چند اتفاق بازار را تحت تاثیر قرار داد.

اول روند نزولی شدید نرخ ارز، این مطلب ناشی از عرضه معادل حدود ۵ هزار میلیارد تومان یورو بود که بر اساس مصوبه ۱۲/۰۴/۹۸ هیئت وزیران از صندوق توسعه ارزی برداشت شد. با این اتفاق نرخ ارز در پائین ترین حد خود در امسال قرار گرفت. با روند نزولی ارز بازار سهام هم روند کاهشی داشت که دولت نسبت به آن شدیداً حساس است، در نهایت روز چهارشنبه صبح که نرخ دلار به حدود ۱۱۲۵۰۰ ریال رسیده بود دوباره شروع به افزایش کرد و روز پنج شنبه تا ۱۲۰۰۰ تومان خودش را بالا کشید دو نکته قابل تعمق در این اتفاق وجود دارد:

الف : بر اساس مصوبه فوق اگر درآمد نفت از حد معینی کاهش یابد دولت مجاز است دوباره از موجودی حساب ذخیره ارزی برداشت کند بنابراین احتمال آنکه این اتفاق در آینده تکرار شود بعید نیست.

ب : ریال واریز شده به حساب دولت به عنوان درآمد عمومی دولت منظور می شود، دولت این وجوه را در فاصله یک تا سه ماه آینده وارد شبکه پولی می کند در واقع پایه پولی بالا می رود در نتیجه باید انتظار افزایش تورم را داشت. دولت دو راه پیش رو دارد:

۱- ادامه روند فعلی که رکود اقتصادی را تشدید می کند و باعث افزایش بیکاری خواهد شد و پیامد آن تورم شدیدتر در نیمه دوم سال است.

۲- تزریق پول که منتهی به بهبود فعالیت های اقتصادی می شود ولی باز هم تورم را یدک خواهد کشید. از آنجا که نرخ تورم در سه ماه گذشته منفی بوده است بعید نیست دولت این راه را انتخاب کند.

دوم هیاهوی تعیین نرخ گندله و کنسانتره که مهمترین بخش آن افزایش قیمت گندله تا سقف ۲ درصد از نرخ میانگین کدال شمش فولاد خوزستان است.

این نرخ ۵/۲۱ درصد عددی بوده که برای مصرف کننده های بزرگ مثل  فولاد مبارکه در نظر گرفته شده بود ولی از سال قبل کمتر عرضه کننده ای به زیر ۲۳ درصد روی خوش نشان داده بود. در اوایل امسال یکی از تولیدکنندگان بزرگ هم نرخش را به ۲۵ درصد افزایش داده بود که با اعتراض جدی هم روبرو نشد بنابراین عملاً تغییر محسوسی در پایه قیمت داده نمی شود. آنچه در این بحث گفته نشده مساله قیمت آهن اسفنجی و رابطه آن با گندله است. در هر حال اگر پایه آهن اسفنجی را بر مبنای نرخ اعلامی ۱۷۵۰۰ ریال پایه هم فرض کنیم ( نرخ اعلامی کارخانه ها ۱۸۵۰۰ ریال پایه هر کیلوست که هنگام قرارداد قیمت نهائی میشود ) باز هم این قیمت برای تولیدکننده شمش فولادی به صرفه نیست به همین دلیل تولید شمش در هفته های گذشته کاهش یافته ولی به علت رکود بازار قیمت آن روند نزولی داشته است.

هفته آخر تیر ماه است و اکثر واحدها درگیر اظهارنامه های مالیاتی هستند، ضمن آنکه گرما باعث توقف تولید یا کاهش آن در بسیاری واحدها شده است، انتظار تغییر قیمت در روزهای جاری چندان امیدوار کننده نیست.  

مقاطع فولادی

هفته گذشته میلگرد صادراتی چین تا ۳ دلار ارزان تر شده ۵۱۲ دلار هر تن فوب شنیده شد. قیمت میلگرد صادراتی سی آی اس ۴۵۵ دلار هر تن فوب و در ثبات بود.

در جنوب شرق آسیا میلگرد وارداتی تا ۲۰ دلار نسبت به سه هفته قبل بهبود داشته ۵۰۰ تا ۵۱۰ دلار هر تن سی اف آر بود. میلگرد ترکیه ۵۰۰ دلار هر تن سی اف آر جنوب شرق آسیا بود که ۱۰ دلار افت هفتگی داشت.

در بازار داخلی اروپا میلگرد ۱۰ یورو افت داشته ۴۹۹ یورو هر تن درب کارخانه شد. میلگرد صادراتی ترکیه نیز از ۴۶۳ دلار به ۴۵۸  دلار هر تن فوب رسید.

مقاطع فولادی در بازار ایران:

میانگین قیمت میلگرد که روز شنبه ۴۲۸۶۷ ریال بود تا چهارشنبه به ۴۲۲۷۰ ریال کاهش یافت. قیمت تیرآهن بر خلاف میله گرد با ثبات همراه بود. قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان با بهبود نسبی روبرو شد که علت آن هم هدایت و کنترل قیمت از طرف ذوب آهن بود به همین علت متوسط قیمت تیرآهن سایزهای ۱۴ تا ۱۸ در اصفهان که روز شنبه ۴۲۲۰۰ ریال بود تا روز چهارشنبه به ۴۲۲۳۳ ریال رسید که در همین دامنه نوسان داشت.

در هفته گذشته تولیدکنندگان فولاد تلاش نمودند با فرمول جدیدی قیمت تمام شده را به قیمت بازار نزدیک کنند اما این تلاش ها هنوز به نتیجه نرسیده در هر صورت در قیمت هم تاثیر جدی نخواهد داشت چرا که مشکل اصلی ناشی از رکود تقاضا چه در داخل و یا بازار صادراتی است. کاهش صادرات سه ماهه گذشته برای میلگرد در ماه های آینده دولت را هوشیار خواهد کرد چرا که صادرات فولاد از اول آگوست با تحریم روبرو خواهد شد. بیشترین بخش صادرات فولاد، فولادهای میانی است اگر صادرات این کالاها دچار مشکل گردد بازار دچار ناپایداری جدی خواهد شد چرا که تولیدکنندگان بزرگ شمش به بقای خودشان ادامه خواهند داد و تولیدکنندگان کوچک به کاهش تولید و یا توقف آن روی خواهند آورد. دولت ناگزیر است که باب صادرات میلگرد را باز کند و از کنترل صادرات برای حفظ قیمت در بازار داخلی دست بردارد این گزینه ایست که کمتر دولت ها به آن توجه می کنند چرا که افزایش تولید منجر به تورم میگردد و بالا رفتن اشتغال. اما دولت ها آنقدر که به شاخص قیمت ها توجه دارند به نرخ بیکاری حساسیت نشان نمی دهند با روند فعلی برای روزهای آینده بهبود خاصی پیش بینی نمی شود مگر آنکه ارز تغییر کند که احتمال آن زیاد است نباید فراموش کرد که میانگین قیمت میله گرد در روز چهارشنبه تفاوت زیادی با قیمت این کالا در مرداد سال گذشته ندارد در حالیکه تمام عوامل قیمت تمام شده افزایش یافته است.

بازار مقاطع بازار بسیار حساسی است و هر تصمیم گیری می تواند روی آن اثر بگذارد ولی آنچه مسلم است پتانسیل کاهش قیمت بیشتر، در این بازار دیده نمی شود.

ورق فولادی در بازار ایران 

ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول در اصفهان روز شنبه ۵۷۵۰۰ ریال هر کیلو قیمت داشت که تا آخر هفته به ۵۶۵۰۰ ریال رسید. محصول نورد و لوله اهواز روز شنبه ۵۴۵۰۰ ریال بود که تا چهارشنبه به ۵۳۸۰۰ ریال هم رسید ضمن آنکه حجم عرضه آن محدود بود. ورق های مبارکه ضخامت ۳ تا ۵ میلیمتر با محدودیت عرضه روبرو بود بعضی از کیفیت ها بخصوص ورق اسیدشور عملاً در بازار نایاب شده است. میانگین قیمت ورق های مبارکه ضخامت ۶ تا ۱۵ میلیمتر که روز شنبه ۵۸۸۲۰ ریال بود به ۵۷۷۲۰ ریال کاهش یافت. ورق های اکسین روز شنبه و یکشنبه با افزایش قیمت روبرو شد ولی تا آخر هفته از میانگین ۵۵۰۰۰ ریال به ۵۴۷۰۰ ریال افت کرد بعضی از فروشنده ها روز سه شنبه و چهارشنبه در جستجوی خریدار بودند. احتمالاً این روند ادامه خواهد یافت. ورق کاویان از این قاعده پیروی کرد و از ۵۴۷۵۰ ریال اول هفته با همان نوسان به ۵۴۳۲۵ ریال رسید. شایعاتی در بازار هست که با شروع تحریم، اسلب باید با حداقل ۲۰۰ تومان کاهش روبرو شود همین شایعات در بازار خراب به روند نزولی قیمت دامن زده است.

ورق سرد بازار با ثباتی داشت و کمی بهبود از خود نشان داد و میانگین قیمت ۷۴۲۰۰ ریال شنبه به ۷۴۴۳۰ ریال افزایش یافت زمینه عرضه ورق سرد در بازار محدود شده و تنگناهای عرضه مبارکه هم بیشتر شده به همین دلیل قیمت این کالا با بهبود روبرو شده است. شنیده شده ورق سرد و ورق گرم ضخامت زیر ۶ میلیمتر با افزایش صادرات روبروست و همین مساله محدودیت عرضه را شدت بخشیده است.

ورق گالوانیزه با افت و خیز نرخ ارز کاملاً هماهنگ بود میانگین قیمت از ۸۶۸۶۵ ریال تا ۸۷۸۶۵ ریال اوج گرفت ولی از دوشنبه به بعد با کاهش قیمت ارز نزولی شد و به ۸۶۶۶۵ ریال رسید.

 

بازار ایران: م.چیت ساز

بازار جهان: م. تابان شمال

فولاد ایران

  • اشتراک این خبر در :

اخبار مرتبط

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید