گزارش تخصصی آی اس ام از وضعیت بازار فولاد

به گزارش مرجع فولاد ایران ، در هفته گذشته پس از تعطیلات تغییر چندانی در بازار فولاد ایران رخ نداد که پیش بینی می شود از اواسط هفته پیش رو شرایط بازار بهبود یابد.

بازار فولاد به صورت معمول پس از دهه اول محرم ضعیف است که تجمیع تقاضای هفته گذشته از اواسط هفته پیش رو می تواند موجب رونق بازار گردد. شرایط حاکم بر بازار فولاد مدت‌هاست ثبات خود را حفظ کرده است در شرایطی که وضعیت قیمتی فولاد در سال های اخیر فراز و نشیب فراوان تجربه نمود و مقاومت های زیادی در برابر کاهش قیمت داشت.  به ناچار تولیدکنندگان نیز با کاهش حجم تولید مواجه شدند که این مساله در واحد های نورد بیشتر محسوس بود.

کاهش عرضه در بازار داخلی در هفته های اخیر ناشی از کاهش تولید و مشکلات مالی و در برخی موارد فنی واحدهای تولیدی بود، هرچند که این مساله تاثیر خاصی بر بازار فولاد نداشته است. شرایط حمل و نقل و افزایش هزینه های آن تا حدودی بر قیمت تمام شده محصولات فولادی تاثیر گذار بوده است، این موارد تاکنون در برابر افت قیمت‌ها مقاومت نموده و شرایط ثبات نسبی در بازار بوجود آورده است. این مساله بسیار حایز اهمیت است زیرا کاهش قیمت بیشتر را محدود می نماید. قیمت جهانی در هفته های اخیر با کاهش همراه بوده و نوسانات دلار نیز بر ایجاد این ثبات نقش داشته اند.

در بازار جهانی فولاد و تجارت بین الملل باید گفت که قیمت فولاد صادراتی ایران تقریبا کمترین قیمت‌ها در جهان به‌شمار می‌روند آن‌هم در شرایطی که هم هزینه تولید در ایران کمتر از نقاط دیگر است و هم سختگیری‌های داخلی و وجود تحریم ها خود به مشکلی در برابر صادرات منتهی شده بود. با توجه به این مشکلات جذابیت صادراتی فولاد ایران با کاهش چشمگیر همراه شد که به معنی احتمال افزایش بیشتر  عرضه محصولات فولادی به بازار داخل است ، اما بازار با این وضعیت و شرایط نیز مقاومت کرد.

دلار و فولاد

اتاثیر دلار بر وضعیت فولاد ایران در ماه های اخیر کمی پیچیده به نظر می رسد. قیمت دلار در بازار آزاد در روزهای اخیر نوسان  غیر منظمی و پیچیده داشت. پس از افت قیم ارز به کمتر از ۱۱ هزار تومان در روزهای اخیر شاهد رشد ناچیز هستیم که با فرض داده‌های سیاسی پیس بینی دقیق آن کمی پیچیده به نظر می رسد. آن چیز که اکنون می توان آن را بیان نمود عدم تاثیرگذاری دلار بر باار فعلی فولاد ایران است زیرا بازار در برابر افت قیمت دلار مقاومت کرد و اکنون در صورت افزایش جزیی در برابر آن نیز تغییری نخواهد داشت. تنها در صورتی که قیمت دلار رشد چشمگیری یابد با توجه به پتانسیل افزایش قیمت برای فولاد وجود دارد که مقادیر آن نیز اندک پیش بینی می شود.

کاهش سفته بازی در فولاد ایران

با توجه به ثبات قیمت فولاد خریدهای سفته‌بازی به شدت ماه های گذشته در فولاد ایران دیده نمی شود.  نقره داغ شدن برخی از خریداران با توجه به شرایط قیمتی پیش آمده و ترس از ضرر مضاعف باعث بروز این شرایط گردیده است. تقویت تقاضای واقعی از اواسط هفته آینده در کنار ضعف موجودی انبارها به معنی خرید بالاتر است ولی این احتمال هم وجود دارد که میزان تقاضای خرید چه از مسیر تقاضای موثر مصرف‌کنندگان نهایی و چه از مسیر واسطه‌ها بیش از حد انتظار باشد. تحرکات اخیر حوزه املاک و مسکن نیز احتمال تاثیر جزیی بر این مساله را دارد.

آنچه واضح است افزایش رشد تقاضای فولاد است اما الزامی نیست که قیمت فولاد نیز افزایش یابد. قیمت میلگرد ۸ فولاد قزوین در اواخر تیرماه ۴ هزار و ۲۰۰ تومان بوده و دیروز باز همین قیمت به ثبت رسید آن هم در شرایطی که نوسان نرخ محدودی را شاهد بودیم. میلگرد نیشابور همین نوسان نرخ را داشت و تقریبا می‌توان گفت که میلگرد در یک‌ماه و نیم اخیر اصلا نوسان نرخ بزرگی را تجربه نکرده است.

ثبات قیمت و معاملات فولادی؟

بازر فولاد دیگر بازاری نیست که خریداران فولاد برای آن دست و پا می‌شکستند یا هر میزان که به کشورهای همسایه پیشنهاد می‌شد به سرعت با یک چانه‌زنی ساده مورد معامله قرار می‌گرفت. چهره بازار کاملا با قبل تغییر کرده است و با توجه به عدم نوسان قیمت در دو ماه گذشته شرایط با قبل کاملا متفاوت است. خوب یا بد باید پذیرفت که میزان مصرف سرانه فولاد در کشور کاهش داشته و برای رشد تقاضای واقعی به تزریق انبوه بودجه‌های عمرانی نیاز داریم که چندان هم در دسترس نیست.

مهم‌ترین مساله در داخل افزایش حجم داد و ستد در بورس‌کالا است. در روزهای اخیر یا دقیق‌تر این دو هفته شاهد هستیم که با رشد نسبی عرضه‌ها، حجم تقاضا هم افزایش یافته و به رشد حجم معاملات منجر شد. این داده را باید مهم ارزیابی کرد آن‌هم در شرایطی که عرضه نسیه هم با برتری تقاضا بر عرضه‌ها با رشد نرخ همراه شد که برای این بازار اندکی عجیب بود. این روند کلی در کنار رشد معاملات مچینگ نشان می‌دهد که بازار تمایل به بهبود را از مسیر معاملات رسمی در بورس‌کالا آغاز کرده و تداوم این شرایط می‌تواند یک محرک برای بازار باشد حتی اگر اما و اگرهای جانبی معاملات نسیه را هم لحاظ کنیم.

  • اشتراک این خبر در :

اخبار مرتبط

نظرات کاربران

3 دیدگاه برای “گزارش تخصصی آی اس ام از وضعیت بازار فولاد”

  1. […] آی اس ام ( آکادمی مرجع فولاد و متالورژی ایران) با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با حمایت کامل از این نوع اقدامات نوآورانه در جهت خودکفایی و بومی سازی تکنولوژی معرفی شرکت دانش بنیان مهندسی ارتعاشات نوآوران پایش به صنایع و بازار را انجام می دهد و با افتخار از اقدامات مهندسان و نخبگان ایرانی قدردانی می نماید. […]

  2. […] به گزارش مرجع فولاد و متالورژی ایران ، استخراج عناصر نادر خاکی از کانسارهای ایران مرکزی برای اولین بار در کشور با موفقیت انجام شد. در حالیکه تا چندی پیش، مطالعات بنیادی این عناصر در ایران در گام های اولیه بود و در زمینه فرآوری آن ها نیز هنوز هیچ قدم مشخص و موثری از سوی بخش دولتی برداشته نشده بود که بتواند به نتیجه عملی دستیابی پیدا کرد. گروه دانش بنیان مرجع فولاد و متا&#1604… […]

پاسخی بگذارید