• کد خبر: 7800
  • گروه خبری : بورس
  • تاریخ انتشار : 17 جولای 2019 4:46

قیمت گندله و کنسانتره افزایش یافت

به گزارش مرجع فولاد و متالورژی قیمت گندله و کنسانتره در یک روند چند ماهه افزایش یافت و با رشد قیمت  محصولات در بخش معدنی زنجیره ارزش فولاد، نماد غول‌های معدنی کشور در بورس با توقف همراه شد.

بعد از شفاف‌سازی قیمت  گندله  و کنسانتره از سوی ناظر بازا، نماد معاملاتی گل‌گهر و چادرملو متوقف شد. از ابتدای سال‌ هلدینگ های بزرگ بخش صنایع معدنی در تلاش بودند تا قیمت محصولات معدنی فرآوری شده خود را افزایش دهند.  تا با رایزنی‌هایی به افزایش قیمت در محصولات معدنی فرآوری شده خود دست یابند.  مدیرعامل معدنی و صنعتی چادرملو در حاشیه مجامع گل‌گهر و سرمایه‌گذاری معادن و فلزات، بر ضرورت تغییر قیمت محصول گندله و کنسانتره با توجه به تغییر نرخ ارز و اختلاف شدید قیمت‌های داخلی این دو محصول با قیمت جهانی تاکید شد.

مدیرعامل گل‌گهر در این خصوص گفت: برنامه من از بدو ورود به گل گهر افزایش قیمت فروش گندله و کنسانتره بوده و جلسات زیادی را در این زمینه با مدیران فولاد مبارکه داشته‌ام. ملارحمان نیز با این اعتقاد که سهامداران گل‌گهر، فولادی‌ها هستند اظهار کرد: افزایش بهای این محصولات اگرچه موجب افزایش بهای تمام شده محصولات فولادی‌ها می‌شود، ام با توجه به اینکه تغییرات قیمتی محصولات فولادی با اثرگذاری در صورت های مالی پوشش داده خواهد شد. جعفر سرقینی معون وزارت صمت در واکنش به مباحث مطرح‌شده در مجامع غول‌های معدنی درخصوص افزایش قیمت، نظر مساعد داشت و گفت: تلاش بر این است که نظر معدنی‌ها مورد بررسی قرار گیرد تا حد امکان نظر آنها اعمال شود. حال با پشت سر گذاشتن ۴ ماه از سال ۹۸ باید دید تغییرات نرخ‌های فروش تا چه میزان بر عملکرد سه ماه دوم سال این شرکت‌ها اثر خواهد گذاشت. اگرچه از ابتدای سال‌جاری فروش «کچاد» معادل دو هزار و ۸۴ میلیارد تومان بود که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۴ درصد رشد نشان می‌دهد. در این راستا محمود نوریان گفت: این افزایش قیمت از ابتدای مردادماه در سیستم فروش معدنی‌ها اعمال می‌شود. از این رو اثرات افزایش نرخ در گزارش پایان شهریورماه به کدال قابل مشاهده است. وی در پاسخ به این پرسش که هر دو شرکت معدنی رایزنی‌هایی برای دستیابی به نرخ ۱۷ درصد برای کنسانتره و ۲۷درصد برای گندله داشته‌اند، یادآور شد: جلسه روز دوشنبه در حضور عظیمیان، مدیرعامل فولاد مبارکه و کشانی مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان برگزار شد. از این رو پس از مذاکرات فی‌مابین نهایتا به افزایش نرخ کنسانتره به ۱۶ درصد و افزایش قیمت گندله به ۵/ ۲۳درصد منتج شد. اطلاعیه ناشران بورسی، صبح روز گذشته برای دو شرکت گل‌گهر و چادرملو در سامانه کدال با عنوان دریافت مجوز تغییر بیش از ۱۰ درصد در نرخ فروش محصولات منتشر شد. مطابق این اطلاعیه طبق توافق صورت گرفته با وزارت صمت، ضریب قبلی کنسانتره برای خرید محصول از سوی فولاد خوزستان از شرکت چادرملو از ۱۵ به ۱۶ درصد و همین محصول برای خرید از سوی فولاد مبارکه از ۵/ ۱۴ درصد به ۱۶ درصد تغییر کرده است.

منبع

  • اشتراک این خبر در :

اخبار مرتبط

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید