گزارش بازار فولاد جهان هفته ۲۸

به گزارش مرجع فولاد و متالورژی ، قیمت سنگ آهن در بازار فولاد جهان در هفته ۲۸ ام با روند رو به رشد همراه بود ولی قراضه افت قیمت داشت.

سنگ آهن 

قیمت سنگ آهن در طوا هفته گذشته در بازار فولاد چین با رشد همراه بوده استحدود ۱۱۴ دلار به حدود ۱۲۰ دلار هر تن CFR چین رسید.  میزان حجم معاملات سنگ آهن در شرکت های صنایع معدنی استرالیا کاهش پیدا کرد و تجار انتظار دارند در کوتاه مدت بازار سنگ آهن تحت فشار بماند. پیش بینی می شود  متوسط قیمت سنگ آهن برای سال آینده میلادی  به ۹۸ دلار هر تن CFR برسد. بر اساس گزارشات ذخایر و موجودی سنگ آهن در بنادر چین با کاهش ۲۵۰ هزار تنی به حدود ۱۱۵٫۵ میلیون تن رسیده است که این مساله نیز زمینه افزایش قیمت سنگ آهن را در آینده فراهم ساخته است.

بر اساس گزارش یومتال قیمت سنگ آهن صادراتی ایران نیز تا حدودی بهبود داشته است  ، جدیدترین قیمت برای سنگ آهن مگنتیت عیار ۶۱ درصد  به ۷۲٫۷ دلار هر تن FOB  افزایش یافت و قیمت سنگ آهن هماتیت عیار ۶۱ درصد نیز  به ۷۰٫۱ دلار هر تن FOB بهبود یافت.

قراضه آهن

پیش بینی ها حاکی از افزایش قیمت قراضه ترکیه در بازار فولاد به ۳۰۰ دلار هر تن CFR بود ولی با توجه به رکود ایجاد شده در بازار میلگرد این کشور، قیمت قراضه کاهش یافت.  قیمت قراضه در بازار واردات ترکیه ق تا ۴ دلار افت داشته و ۲۹۵ دلار هر تنCFR بود ولی خریدارها از ۲۹۰ دلار بالاتر درخواست خرید نمی دادند. فعالان بازار معتقدند ترک ها نیاز به قراضه دارند و تعداد پیشنهادها در بازار زیاد نیست از این رو باید رشد قیمت را بپذیرند.

قراضه A3 روسیه در بازار فولاد ترکیه بین ۵ تا ۱۰ دلار افت داشته ۲۸۰ تا ۲۸۵ دلار هر تن CFR ترکیه ثبت شد. فولادسازان ترک برای فروش محصولات خود مشکل دارند از این رو قیمت های درخواستی برای واردات قراضه را پایین آورده اند.

شمش فولادی

وضعیت شمش فولادی در بازار CIS در هفته گذشته با رونق همراه نبود و  مشتریان نیز منتظر روشن تر شدن روند بازار قراضه ترکیه بودند. با این وجود میزان تقاضای شمش فولادی جنوب شرق آسیا بهتر شد. برخی عرضه کنندگان شمش فولادی بازار را با ۴۳۰ دلار هر تن FOB دریای سیاه امتحان کردند که معاملات انجام ده تا سقف ۴۲۰ دلار بود.

شمش فولادی وارداتی CIS در جنوب شرق آسیا  ۴۶۰ دلار هرتن CFR  و مورد قبول خریداران بود.

در بازار داخلی چین قیمت شمش فولادی کمتر از ۲ دلار هر تن بالا رفته ۵۲۹ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. شمش فولادی صادراتی چین نیز ۵ دلار در هفته رشد داشته ۴۸۵ دلار هر تن FOB ثبت شد.

شمش فولادی در باار ایران 

 قیمت شمش فولادی بر اساس گزارش فولاد ایران،  در هفته گذشته به روند نزولی خود ادامه داد. میانگین قیمت از ۳۷۶۸۸ ریال به ۳۶۵۷۵ ریال رسید. روز یکشنبه به علت نوسان نرخ ارز قیمت شمش به ۳۸۵۸۸ ریال افزایش یافته بود ولی با فروکش کردن قیمت ارز بازار عقب نشست. روز دوشنبه مسابقه تخفیف شروع شد و قیمت ها رو به نزول گذاشت و از سه شنبه به بعد محدودیت عرضه در بازار خودش را نشان داد ولی تقاضا به علت روند نزولی قیمت مقاطع ضعیف بود و نوردکارها با احتیاط به حداقل درخواست بسنده کردند. در نتیجه حجم عرضه محدود شد و قیمت در دامنه ۳۶۵۰۰ ریال تا ۳۸۰۰۰ ریال بسته به تولیدکننده بازی کرد.

شایعاتی در بازار هست که فولاد خوزستان قصد دارد پایه عرضه روز یکشنبه را با ۵۰۰ ریال پائین تر از عرضه هفته قبل شروع کند این شایعه باعث سکوت تقاضا شده است ضمن آنکه بازار تنبل دنبال دلیل برای رخوت خود می باشد. ولی نباید فراموش کرد که قیمت آهن اسفنجی و گندله و کنسانتره بسته به متوسط کدال قیمت سه ماهه فولاد خوزستان است. تولیدکنندگان آهن اسفنجی اصرار دارند کالای خود را در قیمت پایه ۱۸۵۰۰ ریال هر کیلو درب کارخانه بفروشند. با این قیمت سود تولیدکننده شمش فولادی کاهش می یابد. آنها انتظار دارند با کاهش قیمت شمش، قیمت آهن اسفنجی هم پائین بیاید ولی قیمت آهن اسفنجی وابسته به گندله است. تولیدکنندگان گندله دنبال آن هستند تا نرخ گندله را به ۲۷ درصد میانگین کدال بالا ببرند از آنجا که تولیدکنندگان گندله محدود هستند مقاومت آنها جدی است بنابراین روند نزولی قیمت در بورس به نوعی حفظ حاشیه سود تولیدکننده شمش است چرا که با کاهش این قیمت، در نهایت قیمت آهن اسفنجی و گندله در کدال پائین می آید نباید فراموش کرد که روند فعلی تولید شمش فولادی تقاضای اسفنجی را با کاهش روبرو کرده است. بنابراین پائین آمدن قیمت آهن اسفنجی دور از ذهن نیست. نگرانی دیگری که بسیاری از دست اندرکاران با آن روبرو هستند مساله تحریم ها و مشکل صادرات است، تحریم روی صادرات فولاد میانی و آهن اسفنجی و گندله می تواند موثر باشد چون حجم هر محموله صادراتی زیاد است. ولی روی صادرات محصول موثر نیست چون با تریلی از مرزهای مختلف صورت می گیرد و سهم صادرات فولاد در ارزآوری و اشتغال بالاست. کاهش صادرات فولاد میانی و افت قیمت آن، باعث ارزان تر شدن قیمت صادراتی محصول نهائی خواهد شد. یک مساله مهم آن است که حداقل ۸۰ درصد تولید فولاد توسط شرکت های دولتی و خصولتی صورت می گیرد بنابراین کاهش صادرات فولاد مثل نفت و پتروشیمی مساله ایست که دولت به آن توجه خاص دارد. فارغ از تمام مسایل فوق منحنی قیمت ها به آبان سال گذشته نزدیک شده است که پس از آن در اواخر آذرماه قیمت ها اوج گرفت. علیرغم کسادی بازار سطح قیمت ها نمی تواند پائین تر بیاید مگر یکی دو پله دیگر. بنابراین بازار خودش را ترمیم خواهد کرد. یک نشانه این مطلب تغییر نگاه به صادرات از مجوز موردی به تعرفه ایست. کاری که می بایست سال قبل صورت می گرفت تا صادرکننده تکلیف خودش را می دانست.

مقاطع فولادی

در بازار صادرات چین برخی میلگرد را تا ۵۳۵  دلار هر تن FOB پیشنهاد می دادند ولی خریداران به دنبال ۵۱۵ تا ۵۲۰ دلار بودند. قیمت میلگرد در بازار ۵ دلار افت داشته ۵۱۵ دلار هر تن FOB بود.

میلگرد صادراتیCIS  ۵ دلار ارزان تر شده ۴۵۵ دلار هر تن ّ[إ شنیده شد. در جنوب شرق آسیا میلگرد وارداتی ۴۹۰ تا ۴۹۵ دلار هر تن CFR  بود.

در بازار داخلی اروپا میلگرد  از  ۴۹۸ یورو به ۵۰۹ یورو  هر تن درب کارخانه رسید. میلگرد صادراتی ترکیه تا ۵ دلار افت داشته ۴۶۳ دلار هر تن FOB شنیده شد.

مقاطع فولادی در بازار ایران:

میانگین قیمت میلگرد در روز شنبه  ۴۲۹۰۲ ریال بود قیمت با بالا رفتن نرخ ارز بالا رفت تا دوشنبه که به اوج خود در ۴۳۹۹۳ ریال رسید ولی کمتر کسی انتظار رونق را داشت با کاهش نرخ دلار به زیر ۱۳۰۰۰ تومان قیمت میلگرد شروع به ریزش کرد و تا چهارشنبه به ۴۳۵۴۳ ریال رسید که هنوز نسبت به اول هفته ۱۳۲ ریال بیشتر بود. ذهنیت بازار اینست که روند قیمت ها نزولی است ولی دامنه کاهش قیمت زیاد نیست چون کاهش قیمت شمش فولادی محدود شده است. قیمت تیرآهن روندی مشابه میله گرد داشت روز شنبه متوسط قیمت تیرآهن ۱۴ تا ۱۸ ذوب آهن اصفهان ۴۲۸۶۷ ریال بود و دوشنبه به ۴۳۸۰۰ ریال رسید ولی تا چهارشنبه به ۴۲۸۳۳ ریال برگشت. ذوب آهن اصفهان سبد میلگرد را که در هفته های قبل در قیمت پایانی ۳۹۹۵۲ ریال فروخته بود در هفته گذشته در قیمت پایه ۳۷۹۲۱ ریال برای ۶۶۰۰ تن فروش کرد که نشان دهنده نزول قیمت بود ولی سبد تیرآهن ۱۴ تا ۱۸ که در هفته های قبل ۳۷۲۳۹ ریال بود در قیمت ۳۸۴۰۷ ریال پایه به فروش رسید. علت اصلی کاهش قیمت میلگرد  به گفته اکثر دست اندرکاران مساله صادرات است دولت به عنوان متولی امور اقتصادی یا باید مثل کشورهای پیشرفته جلودار صادرات کالا باشد یا باید بازار را به خودش رها کند. تجارت خارجی ایران که در شرایط تحریم باید حالت تهاجمی داشته باشد حالت سردرگمی دارد، مدیران دولتی که بخش عمده تولید فولاد روی دوششان است حقوق بگیر دولت هستند ولی تولیدکنندگان خصوصی نگران بقا خودشان اند. همین تولیدکنندگان کوچک منافع بزرگ ترها را تحت تاثیر قرار خواهند داد و بالاخره دولت را از حالت انفعالی خارج خواهند کرد.

ورق فولادی

 قیمت ورق گرم در بازار فولاد داخلی چین تا ۱۰ دلار بهبود داشته تا ۵۷۲ دلار هر تن درب کارخانه رسید و خریدارها عقب نشستند. ورق گرم صادراتی چین نیز نسبت به هفته قبل افت ۶ دلاری داشته ۵۰۹  دلار هر تن FOB شد.

ورق صادراتی CIS  تا ۱۳ دلار بالا رفته و به ۴۸۸ دلار هر تن FOB رسید.

ورق گرم صادراتی ترکیه تا ۵۲۰ دلار هر تن FOB شنیده شد ولی قیمت درخواستی خریداران تا ۲۰ دلار پایین تر بود. در بازار داخلی نیز کارخانه ها به دنبال ۵۳۰ تا ۵۳۵ دلار هر تن درب کارخانه بودند ولی خریدارها با توجه به رکود تقاضا محتاطانه خرید کردند.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم رشد چشمگیری داشته تا ۵۴۲  دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم ۵ یورو افت داشته ۴۷۶ یورو هر تن درب کارخانه شد.

ورق فولادی در بازار ایران 

ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول در اصفهان روز شنبه ۵۷۵۰۰ ریال هر کیلو قیمت داشت که تا آخر هفته به ۵۶۵۰۰ ریال رسید. محصول نورد و لوله اهواز روز شنبه ۵۴۵۰۰ ریال بود که تا چهارشنبه به ۵۳۸۰۰ ریال هم رسید ضمن آنکه حجم عرضه آن محدود بود. ورق های مبارکه ضخامت ۳ تا ۵ میلیمتر با محدودیت عرضه روبرو بود بعضی از کیفیت ها بخصوص ورق اسیدشور عملاً در بازار نایاب شده است. میانگین قیمت ورق های مبارکه ضخامت ۶ تا ۱۵ میلیمتر که روز شنبه ۵۸۸۲۰ ریال بود به ۵۷۷۲۰ ریال کاهش یافت. ورق های اکسین روز شنبه و یکشنبه با افزایش قیمت روبرو شد ولی تا آخر هفته از میانگین ۵۵۰۰۰ ریال به ۵۴۷۰۰ ریال افت کرد بعضی از فروشنده ها روز سه شنبه و چهارشنبه در جستجوی خریدار بودند. احتمالاً این روند ادامه خواهد یافت. ورق کاویان از این قاعده پیروی کرد و از ۵۴۷۵۰ ریال اول هفته با همان نوسان به ۵۴۳۲۵ ریال رسید. شایعاتی در بازار هست که با شروع تحریم، اسلب باید با حداقل ۲۰۰ تومان کاهش روبرو شود همین شایعات در بازار خراب به روند نزولی قیمت دامن زده است.

ورق سرد بازار با ثباتی داشت و کمی بهبود از خود نشان داد و میانگین قیمت ۷۴۲۰۰ ریال شنبه به ۷۴۴۳۰ ریال افزایش یافت زمینه عرضه ورق سرد در بازار محدود شده و تنگناهای عرضه مبارکه هم بیشتر شده به همین دلیل قیمت این کالا با بهبود روبرو شده است. شنیده شده ورق سرد و ورق گرم ضخامت زیر ۶ میلیمتر با افزایش صادرات روبروست و همین مساله محدودیت عرضه را شدت بخشیده است.

ورق گالوانیزه با افت و خیز نرخ ارز کاملاً هماهنگ بود میانگین قیمت از ۸۶۸۶۵ ریال تا ۸۷۸۶۵ ریال اوج گرفت ولی از دوشنبه به بعد با کاهش قیمت ارز نزولی شد و به ۸۶۶۶۵ ریال رسید.

 

بازار ایران: م.چیت ساز

بازار جهان: م. تابان شمال

 

  • اشتراک این خبر در :

اخبار مرتبط

نظرات کاربران

یک دیدگاه برای “گزارش بازار فولاد جهان هفته ۲۸”

  1. […] مشخص است که با مقایسه دو آمار فوق بازار فولاد کشور با  کمبود عرضه ماده اولیه روبه‌رو است. جعفر […]

پاسخی بگذارید