گزارش وضعیت بازار فولاد جهان هفته ۳۴

به گزارش مرجع فولاد و متالورژی ، قیمت مواد اولیه صنایع فولادسازی ٌ محصولات میانی و سایر محصولات فولادی در هفته ۳۴  با کاهش همراه بود  سایه رکود بر سر بازار فولاد جهان سنگینی کرد.

قیمت سنگ آهن وارداتی چین با عیار۶۲ درصد با قیمت ۹۰ دلار استارت خورد و اواخر هفته قیمت سنگ آهن  به ۸۳ دلار رسید که در جمعه با اندکی افزایش به ۸۵ دلار هر تن خشک CFR رسید. با توجه به عدم خرید سنگ آهن توسط فولادسازان چین و کاهش ذخایر سنگ آهن در انبار فولادسازان و بنادر چین دلیل افزایش اندک قیمت سنگ آهن در روز جمه بود. 

قیمت سنگ آهن در بازار صادراتی ایران نیز در در بازار هفته ای که گذشت مطابق وضعیت بازار فولاد جهان با کاهش رو به رو شد. بر اساس گزارش یومتال قیمت سنگ آهن صادراتی ایران بدین شرح بود، سنگ آهن مگنتیت با عیار۶۱ درصد  از ۴۵٫۸ دلار به ۳۹٫۶ دلار هر تن FOB رسید و قیمت سنگ آهن هماتیت صادراتی با عیار ۶۱ درصد ایران نیز با کاهش قیمت از ۴۴٫۲ دلار به ۳۷ دلار هر تن FOB رسید.

 

قراضه آهن

قیمت قراضه وارداتی ترکیه در کانال نزولی قرار گرفت. قراضه سنگین ۲۰-۸۰  با حدود ۷ دلار کاهش از ۲۸۴ دلار در هفته گذشته به ۲۷۷  دلار هر تن CFR رسید. شرایط قیمتی برای قراضه کللاس آ۳ نیز کاهشی بود به طوریکه در پایان هفته قیمت این قراضه به ۲۶۸ دلار هر تن CFR کاهش داشت.

قراضه کانتینری ۲۰-۸۰ جنوب شرق آسیا  با ۵ دلار کاهش قیمت به ۲۷۵ دلار هر تن CFR رسید.  تنها قیمت قراضه سنگین صادراتی ژاپن  در ثبات نسبی ۲۵۹ دلار باقی ماند. در شرق آسیا متوسط قیمت قراضه وارداتی ۲۰-۸۰ حدود ۳۰۴ دلار هر تن سی اف آر و در ثبات بود.

 قراضه خرد شده امریکا در بازار فولاد این کشور ۲۸۲ دلار هر لانگ تن  و  بدون تغییر ماند.

شمش فولادی

شمش فولادی صادراتی سی آی اس  نیز مطابق سایر محصولات زنجیره فولاد در گزارش هفتگی بازار فولاد جهان با کاهش قیمت  به ۳۹۸ دلار هر تن FOB رسید.

قیمت شمش در بازار فولاد جنوب شرق آسیا بدلیل رکود شدید بازار با کاهش قیمت همراه بود. قیمت بیلت هند ۴۴۰ تا ۴۴۵ دلار هر تن CFR جنوب شرق آسیا و بنابر گزارشات رسمی قیمت بیلت روسیه  نیز ۴۴۵ دلار هر تن CFR اعلام شد.

خریداران شمش فولادی در بازار فولاد ترکیه با قیمت های  ۴۱۵ دلار هر تن درب کارخانه تمایل به انجام معامله بودند که فولادسازان ترک به قیمت کمتر از ۴۲ دلار رضایت نمی دادند. متوسط قیمت بیلت در بازار فولاد داخلی از ۴۲۵ تا ۴۳۰ دلار به ۴۲۰ تا ۴۲۵ دلار هر تن درب کارخانه رسید. شمش صادراتی ترکیه نیز ۴۲۵ تا ۴۳۰ دلار هر تن FOB و در ثبات بود.

شمش فولادی در باار ایران 

قیمت شمش در هفته گذشته افت جزئی داشت. میانگین قیمت از ۳۷۰۸۸ ریال به ۳۷۰۱۳ رسید این نوسان بسیار محدود عملا نشان دهنده ثبات قیمت شمش در هفته گذشته بود. اما قیمت شمش دچار یک دو گانگی است از یک طرف به علت کاهش مصرف به علت تعطیلات عید قربان و عید غدیر تقاضای شمش پایین آمد و عده ای انتظار داشتند قیمت روند نزولی به خود بگیرد. اما از سوی دیگر با توجه به اتمام تعطیلات و باز شدن بازارهای همسایه تقاضای شمش افزایش خواهد یافت و قیمت آن طبعا بالا خواهد رفت. این در صورتی است که قیمت آهن اسفنجی و قراضه تغییری نکند در غیر اینصورت جهش قیمت شمش کوتاه مدت و با شیب اندکی خواهد بود .

قیمت سنگ آهن در چین به پایین ترین حد در ۵ ماه گذشته رسیده است همین امر باعث می شود تا دامنه سود صادر کننده سنگ آهن برای صادرات کاسته شود از طرف دیگر تلاش وزارت صمت برای کنترل قیمت ها به پایین آمدن قیمت مواد اولیه منتهی خواهد شد. چشم انداز اقتصاد دنیا چندان جالب نیست اروپا به علت کاهش رشد اقتصادی با مازاد عرضه فولاد روبروست و تنش های تجاری موجود بین چین و امریکا باعث افزایش نگرانی در بین اقتصاددانان و دست اندرکاران شده اگر این روند ادامه یابد رکود اقتصادی بخصوص در امریکا دور از انتظار نیست. دولت ترامپ برای مبارزه با رکود اقتصادی به دنبال کاهش نرخ بهره است اما کاهش نرخ بهره به معنای افزایش دیون دولت و بخش خصوصی امریکا می باشد که در صورت بروز رکود،  بسیار عمیق تر و طولانی تر خواهد بود. 

 قیمت شمش فولادی بر اساس گزارش فولاد ایران،  در هفته گذشته به روند نزولی خود ادامه داد. میانگین قیمت از ۳۷۶۸۸ ریال به ۳۶۵۷۵ ریال رسید. روز یکشنبه به علت نوسان نرخ ارز قیمت شمش به ۳۸۵۸۸ ریال افزایش یافته بود ولی با فروکش کردن قیمت ارز بازار عقب نشست. روز دوشنبه مسابقه تخفیف شروع شد و قیمت ها رو به نزول گذاشت و از سه شنبه به بعد محدودیت عرضه در بازار خودش را نشان داد ولی تقاضا به علت روند نزولی قیمت مقاطع ضعیف بود و نوردکارها با احتیاط به حداقل درخواست بسنده کردند. در نتیجه حجم عرضه محدود شد و قیمت در دامنه ۳۶۵۰۰ ریال تا ۳۸۰۰۰ ریال بسته به تولیدکننده بازی کرد.

مقاطع فولادی

هفته گذشته در بازار چین میلگرد صادراتی از ۴۹۰ تا ۴۹۵  دلار به حدود  ۴۶۵ تا ۴۷۵  دلار هر تن FOB کاهش داشت.

چندین محموله میلگرد سی آی اس  در ۴۴۵ دلار هر تن FOB دریای سیاه به خاور میانه فروخته شد در حالی که پیشنهاد اولیه ۴۵۵ تا ۴۶۰ دلار بود. از این رو تا آخر هفته قیمت متوسط بازار به ۴۴۰ تا ۴۴۵ دلار رسید.

قیمت میلگرد در بازار صادرات ترکیه از ۴۶۰ تا ۴۶۵ دلار هر تن فوب به ۴۴۵ تا ۴۵۰ دلار کاهش داشت. فعالان بازار معتقد بودند شاید در ۴۴۰ تا ۴۴۵ دلار امکان معامله وجود داشته باشد.

در بازار داخلی اروپا میلگرد ۴۹۲ یورو هر تن درب کارخانه و در ثبات بود. در بازار داخلی امریکا نیز میلگرد در ۶۴۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت.

مقاطع فولادی در بازار ایران:

در بازار فولاد ایران قیمت میلگرد که روز شنبه ۴۲۳۵۷ ریال بود تا روز چهارشنبه به ۴۲۲۷۳ ریال کاهش پیدا کرد که عملا تغییری در طول هفته نداشت علت این امر تعطیلی نسبی بازار بود.با توجه به صحبت های شنیده شده از بخشنامه اخیر وزارت صمت صادر شده است که بر اساس آن هر کارخانه ای که می خواهد صادرات داشته باشد باید کالای خود را در بورس کالا عرضه نماید به این ترتیب باید انتظار داشت که صادرات میلگرد کاهش یابد چرا که بسیاری از کارخانه های فولاد شرایط پذیرفته شدن در بورس را ندارند ولی مشغول به صادرات هستند این امر می تواند به سرعت بازار داخلی را تحت تاثیر قرار دهد و باعث سقوط شدید قیمت مقاطع گردد در نتیجه پیامد آن روی کل زنجیره فولاد انعکاس خواهد داشت.

 قیمت تیرآهن هم در طول هفته گذشته با کاهش اندکی مواجه شد و میانگین تیرهای ۱۴ و ۱۶ و ۱۸ در اصفهان از ۴۲۶۰۰ ریال به ۴۲۳۰۰ ریال تنزل یافت.  

ورق فولادی

قیمت ورق گرم صادراتی سی آی اس به ۴۸۰ دلار هر تن FOB  کاهش یافت. 

 قیمت ورق گرم صادراتی در بازار فولاد ترکیه ۴۸۰ تا ۴۹۰ دلار هر تن FOB اعلام شد. ورق گرم وارداتی نیز در ۴۹۰ تا ۵۰۵ دلار هر تن CFR ثبات داشت.

ورق گرم صادراتی چین با کاهش قیمت همراه بود و به ۴۷۶ دلار هر تن FOB رسید. در بازار داخلی چین نیز ورق گرم ۵۲۹ تا ۵۳۰ دلار هر تن درب کارخانه شنیده شد. 

ورق فولادی در بازار ایران 

ورق گرم ضخامت دو میلیمتر روز شنبه در اصفهان ۶۰۵۰۰ ریال پیشنهاد میشد که تا آخر هفته به ۶۰۰۰۰ ریال رسید و در اهواز روز شنبه ۵۹۵۰۰ ریال بود و تا آخر هفته به ۵۸۵۰۰  تنزل یافت. علت کاهش قیمت تعطیلی بازار بود . ورق های گرم ضخامت ۳ تا ۱۵ میلیمتر محصول مبارکه در اصفهان که ۵۶۴۶۳ ریال روز شنبه قیمت داشت تا آخر هفته به ۵۶۲۲۵ ریال افت کرد . محصولات اکسین ضخامت ۱۰ تا ۴۰ میلیمتر به طور میانگین ۵۳۰۷۵ ریال روز شنبه معامله میشد که با ثبات نسبی قیمت تا آخر هفته به ۵۳۰۳۸ ریال افت کرد در هفته گذشته ورق کاویان در بازار عرض اندامی نداشت و به نظر نمی رسد این شرایط به زودی تغییر کند ولی رکود بازار هم اجازه میدان داری به اکسین نمی دهد.

ورق سرد ضخامت ۴۰/۰ تا ۲ میلیمتر روز شنبه ۷۲۶۷۰ ریال قیمت داشت که تا آخر هفته تقریبا ثابت بود احتمال دارد با توجه به باز شدن کارخانه های مصرف کننده این کالا و افزایش تقاضای آن قیمت بالا برود.

ورق گالوانیزه همچنان زیر فشار کاهش قیمت ارز روند نزولی داشت و از ۸۲۷۶۳ ریال برای ضخامت های ۴۰/۰ تا ۵/۱ میلیمتر برای روز شنبه به ۸۱۷۰۰ ریال روز چهارشنبه تنزل کرد. کاهش قیمت ورق گرم برای افت قیمت این کالا موثر بود.

بازار ایران: م.چیت ساز

بازار جهان: م. تابان شمال

 

  • اشتراک این خبر در :

اخبار مرتبط

نظرات کاربران

یک دیدگاه برای “گزارش وضعیت بازار فولاد جهان هفته ۳۴”

  1. […] مدیر آی اس ام گفت : دلیل ورود پول به سهم بیمه جهت ارزش برند و افزایش قیمت سهام است که با ورود بیمه تعاون به بازار دوم و انتشار گزارش های عملکرد قوی ، این سهم به جایگاه واقعی خود در بازار سرمایه خواهد رسید. با بررسی صورت های مالی در دوره ۶ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۰۶/۳۱ : […]

پاسخی بگذارید